Optimaal kweken en houden van neocaridina garnalen

INLEIDING

 Van oorsprong komen neocaridina garnalen uit Azië. Shrimpparadise kweekt sinds 2006 neocaridina garnalen. We zijn toen begonnen met vuurgarnalen en citroengarnalen. De benaming citroengarnaal is ook door Shrimpparadise in 2006 geïntroduceerd, voorheen werden ze verkocht als gele vuurgarnaal of yellow fire garnaal.

 

Toen we begonnen met het houden van neocaridina garnalen merkten we al dat het houden en kweken een stuk eenvoudiger was als de crystal red garnaal (een caridina soort). Het was niet mogelijk om nakweek van caridina te laten opgroeien in leidingwater terwijl dat neocaridina garnalen als vanzelf ging.

 

Uit eigen ervaring en ervaring van andere kwekers in Nederland kunnen we stellen dat het leidingwater voldoet voor houden en kweken van neocaridina garnalen.

 

INRICHTING AQUARIUM

Een aquarium voor neocaridina kan eenvoudig ingericht worden met schoon zand of grind. Onze bakken zijn ingericht met lava grind, lava heeft als eigenschap dat het poreus is en daardoor tegelijk dient als substraat  voor bacteriën. Een mooie aanvulling als filtering van het aquariumwater. De lavastenen gebruiken we ook in ons filtersysteem.

Verder is het aan te raden om wat hout en wat beplanting toe te voegen, dit geeft een mooie uitstraling en de planten zorgen voor een beter biologisch evenwicht. Gedroogde bladeren zoals catappa, eikenblad, bananenblad en walnootblad kunnen aan het aquarium worden toegevoegd, op het blad zal een biofilm ontstaan dat weer als voedsel voor garnalen dient. 

 

GARNALENVOEDING

Van nature zijn garnalen opportunisten en eten ze nagenoeg alles wat ze tegenkomen. Voornamelijk eten ze alg, biofilm, afgestorven plantenresten en dode slakken, vissen en noem maar op wat er allemaal rondzwemt in het natuurlijke habitat. In een aquarium eten ze vooral biofilm dat overal in het aquarium voorkomt. Biofilm is het vettige laagje dat op het glas, stenen, bodem en planten voorkomt. Ze eten ook alg en plantenresten die ook in het aquarium voorkomen. Gestorven slakken, wormpjes, cocepods, watervlo en dergelijke worden eveneens door de garnalen gegeten. Garnalen worden dan ook gezien als de opruimers in een aquarium. 

 

Als aanvulling op hierboven geschreven zijn er diverse garnalenvoeders te verkrijgen. Shrimpparadise heeft ook een aantal merken op voorraad. 

 

Er wordt vaak gevraagd hoeveel moet ik mijn garnalen nu voeren. Je begint met een minimale hoeveelheid, bijvoorbeeld 1 stickje, indien je merkt dat de garnalen er met zijn allen op afkomen mag er iets meer gevoerd worden. Indien het voer niet opgegeten wordt dan vinden de garnalen voldoende biofilm en dergelijke dat van 'nature' in het aquarium voorkomt. In dit geval is het beter om het voer te verwijderen en de komende dagen niet te voeren. Meestal wordt er veel te veel gevoerd, het voer dat niet opgegeten wordt is een zware belasting voor het aquariumfilter en de kans bestaat dat het biologisch evenwicht verstoord wordt.